Note: this wiki is no longer maintained. If you have any questions related to this wiki, please post them on the CrunchBang forums.

Translations of this page?:

da - de - en - es - fr - ja - pl - ru


WIKI-PL ABOUT O dystrybucji Crunchbang Linux

Screen pokazujący czysty pulpit Crunchbang Linuksa.Crunchbang Linux jest bazującą na Ubuntu dystrybucją oferującą lekki menedżer okien Openbox i aplikacje bazujące na bibliotekach GTK+. Crunchbang został zbudowany w oparciu o minimalną instalację Ubuntu (Ubuntu Minimal CD). Dystrybucja ta jest zaprojektowana, by oferować dobry balans pomiędzy szybkością działania, a wydajnością. Crunchbang Linux jest aktualnie dostępny jako LiveCD, jednakże najlepszą wydajność uzyskamy instalując Crunchbanga na dysku twardym. [Zobacz wyjaśnienia poniżej].

Zalety

Prędkość działania

CrunchBang Linux został nazwany ”Szybszym Ubuntu (en)”. Pomimo, że Crunchbang nie był projektowany dla starszych komputerów, bardzo dobrze spełnia swoje zadanie na komputerach o ograniczonych zasobach. Zainstalowany Crunchbang Linux powinien uruchamiać się i działać szybciej od zwykłego Ubuntu.

Kompatybilność z Ubuntu

Za wyjątkiem kilku, CrunchBang Linux został zbudowany tylko i wyłącznie z paczek znajdujących się w repozytorium Ubuntu. CrunchBang Linux używa tego samego menedżera pakietów APT i tego samego menedżera aktualizacji. CrunchBang Linux posiada wszystkie najnowsze aktualizacje. Jeśli już używasz Ubuntu, nie powinieneś mieć problemów z użytkowaniem Crunchbanga.

Prostota użytkowania

CrunchBang Linux posiada wsparcie dla najpopularniejszych formatów plików multimedialnych, jak MP3, płyty DVD oraz Adobe Flash. CrunchBang Linux posiada zainstalowane wiele popularnych aplikacji, jak przeglądarka internetowa Firefox 3, odtwarzacz multimedialny VLC, Skype oraz klient sieci BitTorrent - Deluge.

Konfiguracja

CrunchBang Linux jest wysoce konfigurowalny, głownie dzięki lekkiemu menedżerowi okien jakim jest Openbox. CrunchBang Linux posiada również zainstalowane Conky, lekki, łatwy w konfiguracji monitor systemu i PCManFM, bardzo popularny i łatwy w użytkowaniu menedżer plików.

Sans Brownness

Nareszcie Crunchbang nie jest brązowy jak Ubuntu :)

Aplikacje

CrunchBang Linux posiada zainstalowanych wiele aplikacji, jak:

  • Przeglądarka internetowa Firefox 3 z działającycm Flash Playerem
  • Odtwarzacz muzyki Rhytmbox oraz odtwarzacz multimedialny VLC z zainstalowanymi kodekami dla odtwarzania płyt DVD, plików MP3 itd.
  • Klient VoIP Skype
  • Program do mikroblogowania - Gwibber.
  • GIMP do edycji grafiki.
  • itd.

Zobacz listę aplikacji (en)

Screenshoty

Pomoc

CrunchBang Linux nieoficjalną modyfikacją, więc nie jest oficjalnie wspierana przez Canonical. Jednak, ponieważ Crunchbang Linux został zbudowany przy użyciu jedynie paczek z repozytorium Ubuntu, powinieneś znaleźć odpowiedź na twoje pytania na wiki oraz forum Ubuntu. Polecam również polskie forum Ubuntu.

Społeczność

CrunchBang Linux jest nową dystrybucją z rosnącą społecznością. Zasoby udostępniane przez społeczność są darmowe - używaj i dziel się nimi.

Listy mailingowe

Lista mailingowa Crunchbanga jest w użyciu począwszy od pierwszej wersji, a liczba użytkowników stale rośnie. Jest to miejsce, w którym otrzymasz pomoc i najświeższe niusy od deweloperów. Dyskusje są prowadzone w języku angielskim.

Zapisz się do listy Zobacz archiwa

Kanał IRC

Połącz się z kanałem IRC Crunchbang Linuksa za pomocą twojego klienta (np. XChat). Kanał jest dostępny w sieci Freenode (irc.freenode.net:6667). Nazwa kanału to #crunchbang. Rozmowy są prowadzone w języku angielskim.

Blog

Nowy blog Crunchbang Linuksa został stworzony przy wydaniu 8.10.01. Wcześniej wszystkie newsy dot. Crunchbang Linuksa były prezentowane na blogu Philipa “corenominal” Newborough, twórcy Crunchbanga.

Zobacz oficjalny blog Crunchbang linuksa (en) Zobacz wpisy dotyczące Crunchbanga na blogu Philipa

Ostatnie posty na blogu

Subskrybuj za pomocą RSS

Forum

Nowe forum Crunchbang Linuksa zostało stworzone przy wydaniu 8.10.01. Wcześniej forum znajdowało się na stronie twórcy.

Przeglądaj forum
Zarejestruj się
Zobacz stare forum

Ostatnie posty na forum

Wyjaśnienia

Crunchbang Linux nie jest polecany osobom, które potrzebują stabilnego systemu. CrunchBang Linux może się zepsuć. Dlatego CrunchBang Linux nie posiada ŻADNEJ GWARANCJI DZIAŁANIA.

CrunchBang Linux jest nieoficjalną modyfikacją Ubuntu. Ubuntu ™ oraz Canonical ™ są zarejstrowanymi znakami handlowymi Canonical Ltd. CrunchBang Linux nie jest stowarzyszony z Canonical Ltd.

 
about_pl.txt · Last modified: 2012/05/24 09:25 by machinebacon
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license:CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Powered by DokuWiki. Hosted by Linode.
Copyright © 2010 CrunchBang Linux.
Proudly powered by Debian GNU/Linux.
Debian is a registered trademark of Software in the Public Interest, Inc.